kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Головна > Новини > Історія 

240 років нашому земляку генералу Д.П.Немеровському

1 листопада виповнилося 240 років від дня народження героя Наполеонівських війн, генерал-лейтенанта Дмитра Неверовського – уродженця Прохорівки, похованого на Бородинському полі під Москвою.

Дитинство Дмитра Петровича, за словами М.Максимовича, проходило «на привольї дніпровському і просторі степовому, у всій простоті тодішнього життя. На десятому році він був вже сміливим плавцем, влучним стрілком та вдалим наїзником». Батько Дмитра, Петро Іванович Неверовський із 1768 року був сотником Бубнівським, а мати Прасковія Іванівна – донькою ліплявського сотника Івана Мойсейовича Левицького. Родина Неверовських була великою – чотири сини та десять доньок. Перший вчитель Дмитра – старий козак Григорій Миколаєнко навчав його церковної грамоті.

Після переїзду батьків до Золотоноші, де Петро Іванович був городничим, вихованням Дмитра займається граф Петро Завадовський, який дружив з родиною Неверовський і проживав у Драбові. Згодом Завадовський забирає юнака до Петербургу де той у 1786 році вступає солдатом до лейб-гвардії Семенівського полку, а через рік отримує звання сержанта. Бабуся Дмитра Неверовського Уляна, була рідною сестрою Марфи Лазаревич – другої дружини Івана Максимовича, прадіда Михайла Максимовича, видатного літописця нашого краю і друга Т.Г.Шевченка. В цей час іде війна з турками на Чорному морі. За словами М.Максимовича Неверовський «пізнав битву і перемогу в перший раз при Сальче, звідки розбитих турок гнали наші до Ізмаїлу, а потім знаходився він при знаменитому взятті Бендер». Під час польської кампанії Дмитро Петрович служив у батальйоні Єкатеринославського єгерського полку, брав участь у всіх боях. В липні 1792 року він відзначився під Деревицею та Городищем за що отримав звання капітана. У 1805 році дружиною молодого генерала Неверовського стає Єлізавета Мусіна-Пушкіна, донька адмірала.

Під час війни 1812 року Дмитро Неверовський командує 27-ю піхотною дивізією. Завдяки затяжним маневрам його дивізії при відступі під Красним, яка затримала французів, російські війська здобули Смоленськ і прикрили дорогу на Москву. У битві при Бородіно Дмитро Петрович був контужений. У 1913 році командир 13-го корпусу генерал-лейтенант Неверовський був смертельно поранений в битві під Лейпцігом. Поховали його спочатку під Галле, а згодом останки генерала були перенесені до пантеону героїв у Бородино.

На Бородинському полі у 1812 році загинув брат Дмитра гвардієць Олександр, також загинув і брат Павло, який набирав ополчення в Новомосковському уїзді. Живим із роду Неверовських залишився тільки молодший брат генерала Іван, який служив на Чорноморському флоті і в 1807 році був нагороджений Георгіївським хрестом за взяття Анапи. В Москві біля Кутузовського проспекту у 1971 році на честь нашого земляка Д.П.Неверовського була названа вулиця.

 

Галина Андрієнко,районний відділ культури і туризму

WayBe

30 листопада 2011, 11:05

Теги статті:
Немеровський  240 років  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 5

Сторінка коментарів: 1
mailk

1 грудня 2011, 07:24

IP: 84.229.136.xxx
Рейтинг: 0
если я правильно понял,-Иван Моисеевич Левитский,-украинский козак?!
Я Гриша

1 грудня 2011, 08:23

IP: 46.201.93.xxx
Рейтинг: 0
Капитан Очевидность в замешательстве ))
Я Гриша

1 грудня 2011, 08:25

IP: 46.201.93.xxx
Рейтинг: 0
Вспомнил:
- В твоем роду были евреи?
- Нет, я - первый.
А, может, тут наоборот: Иван Моисеевич Левиеский - первый в роду украинский козак )
nnn1
1 грудня 2011, 10:19

IP: 93.75.196.xxx
Рейтинг: 0
1 листопада виповнилося 240 років від дня народження героя Наполеонівських війн, генерал-лейтенанта Дмитра Неверовського==== Разъясните мне дураку за кого воевал генерал-лейтенант?
mailk

1 грудня 2011, 19:57

IP: 84.229.175.xxx
Рейтинг: 0
-нужно отметить день рождения отца украинского сотника-Моисея Левитского!

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:



Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Канівчанку судитимуть за диверсію на гідроелектростанції за вказівкою РФ

Каневе мій, з Днем незалежності

ПІШОВ З ЖИТТЯ ЗНАНИЙ КАНІВЕЦЬ ЯКІВ ПРОГНІМАК

άГШ

На Чернігівщині пройшов літній табір для активістів, які хочуть змінювати свої громади

МОЖЛИВІСТЬ ДЛЯ СЗЧ ПОВЕРНУТИСЯ ДІЄ ДО 30 СЕРПНЯ

Мені бракує твоєї сили. Нам потрібні твої уміння. Ти ж наш! Твоє місце — поруч.

Повернення після СЗЧ або дезертирства. ДБР роз’яснило оновлений алгоритм дій для військовослужбовців, який почав діяти з 1 березня 2025 року.

СБУ успішно протидіє російському плану «Диверсійний шум», який передбачає масштабування терактів та вибухів по Україні, – Василь Малюк

СБУ є одним із флагманів Сил оборони щодо далекобійних ударів, ми уразили понад 200 об'єктів у глибокому тилу рф, – Василь Малюк

Популярні за тиждень:

Канівчанку судитимуть за диверсію на гідроелектростанції за вказівкою РФ [1]

Каневе мій, з Днем незалежності [0]

Про що зараз спілкуються:

slavikf
Яке кончене
Канівчанку судитимуть за диверсію на гідроелектростанції за вказівкою РФ [1]

SKI
Вiдходить наше поколiння свiдкiв "перестройки и ускорения"... Вiчного спокою Якову Iвановичу. Спiвчуття родинi.
ПІШОВ З ЖИТТЯ ЗНАНИЙ КАНІВЕЦЬ ЯКІВ ПРОГНІМАК [1]

WayBe
хто затримував і наніс тілесної шкоди дядьку - обласному тцк абсолютно не зрозуміло, тому по їх думці - депутат "тупить". цікаві
У Каневі працівники ТЦК побили та силоміць мобілізували пенсіонера [2]

WayBe
У Черкаському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки прокоментували два випадки, що відбулися з військовослужбовцями та цивільними в Каневі та Золотоноші. Свою по.. [весь]
У Каневі працівники ТЦК побили та силоміць мобілізували пенсіонера [2]

WayBe
Richard Machowicz, давно не бачились :)
СБУ та ОГП затримали «крота» фсб у лавах НАБУ: його курував заступник керівника охорони Януковича [4]

slavikf
Richard Machowicz, ого, які люди
СБУ та ОГП затримали «крота» фсб у лавах НАБУ: його курував заступник керівника охорони Януковича [4]

Richard Machowicz
йоу йоу драсьтє
СБУ та ОГП затримали «крота» фсб у лавах НАБУ: його курував заступник керівника охорони Януковича [4]

Анті-гоблін
"...політичній частині СБУ, не соромно перед бойовою частиною..." Для хорошої роботи достатньо виконувати посадову інструкцію. Взагалі-то, совість та честь там не котирується - у разі виявлення з.. [весь]
Йдуть у владу аби красти! [6]

slavikf
І ти один із них
Російські спецслужби 29 липня за наказом з Кремля розпочали активну фазу чергової підривної інформаційної кампанії проти України [1]

Гия Гонгадзе
УП покроково розписала, як Зеленський планував знищити НАБУ/САП. Підготовка тривала щонайменше місяць. Затравочка зі статті:«"Зеленський був розлючений, – згадує один з членів його най.. [весь]
Йдуть у владу аби красти! [6]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Серпень
НдПнВтСрЧтПтСб
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"