У виставковому залі Шевченківського національного заповідника триває виставка «Світ старовинних поштівок» приурочена 40-літтю колекції листівок музею Т. Шевченка.
Історія філокартії в Шевченківському національному заповіднику розпочалася 1972 року, у 100-у річницю введення в поштовий обіг перших відкритих листів на теренах Російської імперії до складу якої тоді входила Малоросія (Україна). Сьогодні вона нараховує близько півтори тисячі предметів музейного значення.
Вперше відвідувачі мають можливість оглянути близько трьохсот листівок кінця ХІХ- поч.. ХХ століття, які є щедрим джерелом для всіх хто цікавиться історією, культурою, звичаями та традиціями рідного краю. У кожної свій зміст, своя історія створення і видання, свій шлях до колекції. Шевченківська тематика визначальна в колекції Заповідника на представлених у виставковому залі листівках зображені Автопортрети, портрети Тараса Шевченка, пам’ятники Кобзареві, репродукції його картин, ілюстрації інших митців до віршів та поем Т. Шевченка, репродукції творів мистецтва, присвячених поету та вшанування його пам’яті, зображення міст і сіл, пов’язаних з біографією митця.
Одна з перших листівок, що надійшли до фондової колекції надрукована Теодором Бутвіним в 1910 році «Канів. Загальний вигляд з боку Дніпра на могилу Тараса Шевченка»,
на якій зображено довголітнього охоронця Тарасової гори Івана Олексійовича Ядловського в саду біля Шевченкової могили. Ліворуч бачимо хатинку - перший музей «Тарасова світлиця» збудований на народні кошти.
До сьогодні, листівка була і залишається своєрідним елементом культури, неповторним джерелом дослідження минулого. Усі ці поштові картки яскраво свідчать про невмирущу славу великого Кобзаря та величезну пошану до нього. Їхня тематика невичерпна, безперечно варта уваги, з кожним роком інтерес до неї все більше зростає, тому колекція Шевченківського національного заповідника постійно поповнюється.
Фахівці в галузі філокартії відзначають, що в останні роки помітна більшість листівок з приватних колекцій опинилась за кордоном, там він цінується більше. Музейні колекції завжди лишаються в межах держави тому доступні широкому загалу і чекають на свого поціновувача. |