kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева


























Головна > Новини > Транспорт 

Чи знайдеться владоможець, який не на словах, а на ділі спроможеться відновити пасажирські перевезення Дніпром?

Спогади – це найперше слово, яким можна охарактеризувати розмови навколо реанімації річкового транспорту на Черкащині. Усі (зрозуміло, що це люди зрілого віку) починають, насамперед, згадувати, як і коли подорожували з Черкас до Києва, або на південь. Згадують „Ракети”,  теплоходи, баржі... Та сьогодні Черкаси не можна назвати портовим містечком. Тут ходить лише прогулянковий туристичний теплохід – від річпорту до дамби і назад. Хоча ні, ще тут велика культура риболовлі, багато хто окрім автомобілів, має звичайні та моторні човни. А як щодо повноцінних пасажирських перевезень?

IMG_20200823_120959

Привиди минулого

Державна служба морського та річкового транспорту з 10 березня відкрила новий сезон річкової навігації на Дніпрі після найкоротшого за останні роки міжнавігаційного періоду. В цьому році він становив всього 54 дні, повідомила пресслужба Міністерства інфраструктури.

Для Черкас, як вже було сказано, це, насамперед, початок роботи туристичного прогулянкового теплоходу. Щодо повноцінних рейсів, то про це лише говорять, на кшталт того, як відроджують черкаський аеропорт, – поки все на словах. Причому, говорить про це періодично і обласна, і міська влада, зачіпає це і бізнес.

Так, прогулянкові рейси на острови планував запустити ще у 2010 році тодішній міський голова Черкас Сергій Одарич. Окрім того, у планах були і рейси по Дніпру, також вокзал мав прийматиме транзитні пасажирські кораблі.

Для цього треба було викупити будівлю пасажирського річкового вокзалу. Але місто цього не зробило, бо якраз тоді власник річпорту якось так взяв і передав будівлю у комунальну власність області. Кажуть, це був вплив голови Черкаської ОДА, регіонала Сергія Тулуба.

«Перший етап – нам треба відновити пасажирські сполучення Дніпром Київ-Канів, Канів-Черкаси, Черкаси-Чигирин» – казав тоді Сергій Тулуб, загадуючи вже наперед, щоб туристи, які мали приїхати у 2012 році на чемпіонат Європи з футболу, могли добиратися і  Дніпром.

Отже, річковий вокзал таки передали у власність області – комунальному підприємству «Управління по експлуатації Будинку рад і об’єктів обласної комунальної власності». Але ремонт в будівлі річпорту робили не за бюджетні, а за приватні кошти. Казали, Тулуб знайшов спільну мову з тодішнім мером міста Сміли Вадимом Решетняком, і той своїм коштом його ремонтував.

У вересні 2011 року на відкриття річпорту приїхав Віце-прем’єр-міністр - міністр інфраструктури Борис Колесніков, який разом з головою Черкаської облдержадміністрації Сергієм Тулубом та головою Черкаської обласної ради Валерієм Черняком перерізав стрічку. І все…

cab49eb882e78a976260523a01a49ba9

У 2017-ому році обіцяв відновити пасажирські перевезення по Дніпру керівник аграрної компанії «Нібулон» Олександр Вадатурський…

– Зараз навігації практично ніякої немає. Колись мер смілянський зробив там в річпорту ремонт… Звісно, «Ракети» і «Метеори» не ходять. Тож у будівлі річкового порту ресторація, а ще невелику кімнату для розміщення каси орендує турагентство. Корабликом возять біля Черкас відпочиваючих. Так, при Тулубу ще щось планували, щось хотіли зробити, «Нібулон» тоді цікавився, але все припинилося. Щодо вантажного порту, який неподалік, то він лишився в приватній власності… – каже керівник КП «Управління по експлуатації будинку рад» Валерій Височин.

Валерій Петрович згадує, як після 2014 року і зміни влади доводилося в судах розбиратися по відшкодуванню оренди. Бо фірма, яка орендувала в ті буремні часи будівлю річпорту, за неї не заплатила.

Отже, насьогодні вигоду від реконструкції річпорту отримують лише ресторан та турагентство, яке катає охочих по Дніпру.

– Не знаю, як у кого, а в мене найкращі спогади щодо поїздок Дніпром до Києва, пише у «Фейсбуці» черкаський історик Михайло Сиволап. – 5 годин подорожі, споглядання чудових краєвидів, швартування в портах, канівське шлюзування, свіжий дніпровський бриз + бортовий буфет з канівським пивом. Це коштувало 7 руб. замість 5руб. автобусом, але не йшло ні в яке порівняння з останнім. Замість переміщення тіла з пункту Ч в пункт К – справжня подорож! Тому, коли була можливість, завжди намагався нею скористатися. А щодо технічних запахів, то все ще залежало від правильно обраної позиції на борту, той же вітерець відносить їх геть. Але, боюся, цей поширений у світі спосіб транспортування нині є нерентабельним для українських громадян з нашим рівнем зарплат, тож залишається тільки мріяти.

АТОвець і психолог Володимир Мамалига пригадує і свою юність:

– У 1982–1984-х роках я навчався в Каневі і плавав Дніпром туди щотижня. По студентському. Останній раз їхав з Києва до Черкас у 1996 році. Тоді я ще не знав, що це був останній " Метеор"… – зазначає Мамалига.

Між іншим, поки громада згадує пасажирські перевезення, бізнес міркує про вантажні перевезення. Так, ще наприкінці 2019 року бізнес виступив з ініціативою побудувати біля вантажного річпорту елеватор. Це була компанія «Посейдон».

Почавши зводити елеватор, компанія продала його ТОВ «Агрофірма «Сила землі». Згодом в міськраді заявили, що жодних дозволів на будівництво не давали. Зараз роботи зупинені.


Законодавчий поштовх

IMG_20200823_124634_1

Наприкінці минулого року Верховна Рада України в другому читанні підтримала проект Закону «Про внутрішній водний транспорт» (№1182-1-д), що визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності внутрішнього водного транспорту.

Документ уніфікує терміни у галузі внутрішнього водного транспорту та вдосконалює нормативне підґрунтя встановлення та використання берегових смуг водних шляхів, підтримки у належному стані гідротехнічних споруд. Також він закріплює в законодавстві принцип пріоритетності розвитку внутрішнього водного транспорту. Законопроект був підготовлений з урахуванням стандартів Євросоюзу. Можливо, ЄС і дав поштовх цьому документу.

Уже цієї весни після свого призначення новий голова Черкаської обласної державної адміністрації Олександр Скічко також почав говорити про відновлення пасажирських перевезень по Дніпру, посилаючись на досвід Європи.

– В Україні є річки та є місця, які варто поєднати у цікаві для туристів маршрути. Черкащина, наше всеукраїнське #МісцеCили, володіє, мабуть, найвідомішим та найперспективнішим таким маршрутом – Київ–Канів–Київ. Це моя мрія – запустити річковий транспорт із Києва до Канева та Черкас. Нещодавно ми провели зустріч із Державним агентством розвитку туризму, яке хоче запустити пілотний річковий проект «Київ-Канів», залучивши до нього туроператорів, інвесторів, іноземних партнерів та вітчизняного виробника для створення нових кораблів… Тим більше, що із наступного року набуває сили закон "Про внутрішній водний транспорт", співавтором якого я є, – зазначає Олександр Скічко.

Дистанція маршруту запланована у 130-140 кілометрів, при цьому розглядається формат прогулянкового рейсу із програмою як на один день, так і на два дні. Також у стадії розрахунків і тип кораблів, якими планують перевозити туристів – від прогулянкових містких (100-200 осіб) зі швидкістю до 30 км/г, до – швидкісних «Ракет» (59-73 особи) зі швидкістю до 60 км/г. У залежності від типу відпочинку, харчування та часу в дорозі буде формуватися й остаточна ціна для туриста.

Політичний консультант Юрій Сас намагається перевести в матеріальну площину всі обіцянки влади:

«Скільки пального споживає "Ракета" за рейс? Скільки має коштувати квиток з урахуванням пального, амортизації, оплати праці персоналу, податків та зборів, мінімального прибутку?» – міркує він, досить скептично ставлячись до такої ініціативи влади.

Ці його запитання отримали купу відповідей у «Фейсбуці». Багато хто зауважує, що подорож по Дніпру – це все таки акцент на туризм, а не на перевезення заради потреби поїхати з Черкас у Київ. Мовляв, маршруткою таки буде доцільніше.

IMG_20200823_124354

Директор департаменту інфраструктури та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА Сергій Чубань позитивно дивиться на перспективу відновлення пасажирських перевезень по Дніпру. Каже, що, наприклад, шлюзів на відрізку Черкаси-Канів немає. Водночас, причал і в Каневі, і в Черкасах у задовільному стані.

– Ми звернулися в ДП «Адміністрація річкових портів». Можливо, буде запущений пробний напрямок Черкаси-Канів. Адміністрація річкових портів поінформувала нас, що в них продаються судна. Вони є як в Дніпрі, так і в Херсоні. Та ви розумієте, судна продаються радянські – 80-х і 90-х років. Які це судна? Ми ще їх не бачили, але така можливість все ж є. І це будуть більші судна, ніж прогулянковий туристичний теплохід, бо акваторія в нас озерна і вона потребує більших бортів. Це має бути озерного типу судно. Місця швартовки і стоянки є. Фарватер Дніпра дозволяє проходити великим суднам. Так, деяких ремонтних робіт потребує причал. Але це все деталі. На території області є один шлюз, але якщо говорити про маршрут з Черкас до Канева, то він не потрібен. Головне, щоб це було вигідно, бо все ж автомобільний транспорт наймобільніший поки на коротких дистанціях, – каже Сергій Васильович.

Він також починає в процесі розмови пригадувати, як плавав колись до Києва і Одеси. Проте визнає, ціна квитка була практично така ж, як на літак.

– Це було більше трьох годин, але це було доступно, з гарними краєвидами, – каже чиновник.

– Як щодо вантажних перевезень? – запитую.

– Усе залежить від законодавчого контролю. Поки є безкарність перевізників, які роблять великі перевантаження, то це не дає можливості великого розвитку водного транспорту. Обласна адміністрація зверталася і буде ще звертатися до Кабміну і Міністерства, щоб карали не лише тих, хто везе вантаж, а й тих, хто приймає перегруз. Тоді економічна складова вантажних переведень по Дніпру зросте в рази.

Черкаси з моменту свого заснування було містом-портом, люди намагалися селитися поближче до Дніпра. У ХІХ - ХХ століттях активно розвивалося парове, відтак сучасне теплове судноплавство. Черкаси, зокрема, виступали важливим перевалочним пунктом у постачанні деревини в південні безлісі області України. Однак з плином часу в Черкасах занепав як аеропорт, так і річпорт. Зараз вздовж берегів Дніпра будуть дачі скоробагатьки і плавають водосховищем на човнах. Так само підготував свого човна до літа і один з чиновників, з яким ми розмовляли. Щодо більш глобальних проектів, пов’язаних з судноплавством, поки це лиш обіцянки.

Назарій Вівчарик, для видання "Український Тиждень"

WayBe

4 травня 2021, 10:42

Теги статті:
Дніпро  туризм  
Голосів:
2
02

Всього коментарів: 3

Сторінка коментарів: 1
ilapnin
9 травня 2021, 22:34

IP: 37.53.61.xxx
Рейтинг: 0

Для пасажирського (туристичного) сполучення між Каневом та Черкасами можливо обійтися без суден класа (О) озерний, а цілком працювати класі (Р) річковий. За часів союзу до Черкас ходили судна на підводних крилах (СПК) типу "Восход"класу (Р), нижче Черкас вони не працювали, так як працював клас (О) озерний, а це "Метеори". Хоча при теперішних засобах навігації і з"язку можливо і "Восходи" пройшли б по класу "О". "Нібулон" викупив у західних партнерів як мінімум одне судно класу "Восход", глибоко модернізоване, із сучасним навігаційним обладнанням, двигун не рівня ленінградській "Звезде", я його особисто бачив в Каневі із логотипами "NIBULON" на антенах, разом із логотипом виробника навігаційного обладнання "FURUNO". Того часу він провіз наших можновладців, щоб вони могли на практиці оцінити всі переваги річкових перевезень. Приблизно в цей же час в Каневі з"явилися СПК типу "Полісся" із Києва з туристами. Туристичний маршрут був "Київ-Канів-Київ", Людей він сюди привозов, як для своєї пасажировмісткості немало, але за два сезони ці два судна типу "Полісся" були перегнані на південь України. Ці СПК "Полісся" були відновлені бізнесменами-ентузіастами. Є прекрасне відео про відновлений СПК "Полісся" в Чернігові і його перегон в Київ по вже несудноплавній річці Десні. Для чого я це все пишу - є багато "понтових" заяв і завірень, але без підтрики великого оператора грузових перевезень, як мнімум на два роки туристичних маршрутів по Черкащині далі розмов нічого не буде. Собівартість перевезень на СПК дуже висока і на жаль в рази програє автомобільни перевезенням.

P.S.
10 травня 2021, 07:23

IP: 91.211.139.xxx
Рейтинг: 0

Ви створіть умови - щоб ПРИВАТНОМУ БІЗНЕСУ було цікаво вкласти мільони долларів у ці пасажирські перевезення.

****

А поки, наприклад,

- у Каневі місцевих корупціонерів не почнуть притягати до відповідальності ,

- поки ВМОТИВОВАНІ місцеві любителі Дніпрових садів 2012 , ВИКОРИСТОВУЧИ СЛУЖБОВЕ СТАНОВИЩЕ, будуть знущатися з переважної більшості місцевих підприємців та економіки міста в цілому - створюючи умови комфорту без будь-якого конкурсу та конкуренції для окремих так званих підприємців,

- поки ряджені так звані націоналісти, журналісти, редактори - не припинять кришувати місцевих любителів Дніпрових садів 2012, та їх злочини проти громади та держави ...

НІЯКИХ УМОВ ДЛЯ РОЗВИТКУ БІЗНЕСУ СТВОРИТИ НЕ МОЖЛИВО !!!

За цих обставин можливо лише створити чергового корупційного монстрика, якого посадити на шию платників податків....

***

Разруха у головах .

І Канів у цьому контесті чудовий приклад - як можна дозволити та спокійно спостерігати, що любителі Дніпрових садів 2012 отримують заробітну плату вищу ніж Президент та Примєр - Міністр РАЗОМ УЗЯТІ ?!

***

А коли так звані журналісти, Скічко філософствують з приводу державного підприємства - у якості перевізника , то це вони обслуговють інтереси шибко розумних, які прагнуть створити чергову нерентабельну та корупційну прірву у бюджеті країни, яка буде непогано себе почувати, присмоктавшись до наших податків.

***

Десь так - якщо коротко.

P.S.
10 травня 2021, 07:26

IP: 91.211.139.xxx
Рейтинг: 0

Але, напередодні чергови виборів - вони таки запустять по Дніпру пару пароходиків.

Обиватель буде щасливий.

Скічко, теж, - буде щасливий.

Зеленський , теж, - буде щасливий.

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом

Сторінки коментарів:



Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Росія запускає тисячі ІПСО для дискредитації топпосадовців та ЗСУ, – керівник кібербезпеки СБУ Вітюк

СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках, - Василь Малюк

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

Весна надії
Мені б тоже цікаво було б послухати пяк вона голосувала?
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

slavikf
Те, що сталося після квітня 2019 року нічому вас не навчило
Щодо участі парламентської делегації у щорічній Мюнхенській конференції з безпеки [1]

semko
Та Горьовій буде про що звітувати, аби ще всі депутати так працювали.
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

semko
А що молодших та і взагалі нових людей немає? Нам в Місту потрібно енергійного, грамотного, ініціативного місьного голову до 50 років, який хотів і мав сили та бажання трудитися для людей. Хорошу.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

klimenko_2015
ПЕВНО ЩО НАМ ПОТРИБНИЙ АКТИВНИЙ ЗНАЮЧИЙ НАШИ ГРОМАДСЬКИ ПРОБЛЕМИ ХАЗЯЙНОВИТИЙ МУДРИЙ ТА ПРОКАТАНИЙ ЖИТТЯМ ДЯДЬКО З МИСЦЕВИХ, В НИВЯКОМУ РАЗИ НЕ З ЧИНОВНИКИВ КАНИВСЬК.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

Космонавт
Тільки Саня Рябошлик зможе навести порядок в Каневі
Канів через 100-98 років [3]

WayBe
Буду дуже усім Вам вдячний! Зараз це критична потреба, як для мого підрозділу, так і для мене особисто. Дякую, куме! Дякую друзі!
Збори для Володі Буренка [1]

voskresennai
Мій телефон 0938834311
Продам будинок [2]

voskresennai
Доброго вечора. Ви не залишили номер телефону. Цікавить будинок.
Продам будинок [2]

Vlad999
Нехай з Богом спочиває! Вічная пам*ять Герою!
На війні загинув 27-річний розвідник із Канева Руслан Анісімов [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Квітень
НдПнВтСрЧтПтСб
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"