Навколо питання бути чи не бути Канівській ГАЕС уже вимальовуються детективні лінії...
Для того, щоб читач не плутався у назвах міністерств, читаючи далі цей матеріал, слід зазначити, що Указом Президента України від 09.12.2010 р. №1085/2010 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України реорганізовано в Міністерство екології та природних ресурсів України. І до, і після реорганізації зазначене міністерство називають часто одним словом — Мінприроди, яке з липня 2010 року очолює міністр Злочевський Микола Владиславович.
Тепер перейдемо до суті питання. В одній з попередніх публікацій (ВІКА №7, лютий 2012) ми повідомляли про те, що ПАТ “Укргідроенерго” підписало з китайською компанією меморандум про співпрацю при будівництві Канівської ГАЕС і про серйозність намірів щодо цього будівництва. В зазначеній публікації також ішла мова про проведення екнергетиками в 2008 році в селах Канівського району так званих “громадських слухань” стосовно будівництва Канівської ГАЕС. Ішла мова й про те, що 20 січня поточного року ми звернулись з інформаційним запитом до ПАТ “Укргідроенерго” з проханням надіслати до редакції копії документів з висновками відповідних спеціалістів щодо безпечності будівництва Канівської ГАЕС. Замість затребуваних документів редакція отримала офіційний лист, підписаний генераль-ним директором ПАТ “Укргідроенерго”, в якому зазначається, що енергетики мають офіційні документи з відповідними екологічними висновками (лист Укргідроенерго тут )...
Не встигла висохнути друкарська фарба на газеті (ВІКА №7) після її виходу з друку з відповіддю Укргідроенерго на наш запит, в якому ця поважна структура за підписом її генерального директора запевняє, що “...Мінприроди надає позитивну оцінку та визнає екологічну прийнятність реалізації проекту будівництва Канівської ГАЕС...”, як на інший наш запит від 10.02.2012 р. ми отримуємо дуже цікавий лист з Міністерства екології та природних ресурсів України.
Тут важливо звернути увагу на дати, коли фіксувались ці два документи в Укргідроенерго і Мінприроди: відповідь на наш запит Укргідроенерго надала за №14/953 від 02.02.2012 р., а Мінприроди — за №3331/17/10-12 від 17.02.2012 р. Іншими словами, документ Мінприроди — “свіжіший”.
Ось основний фрагмент з офіційної відповіді Мінприроди: “...Мінприроди, розглянувши проектні матеріали та підготовлену щодо них науко-ву екологоекспертну оцінку, повідомляє, що матеріали ОВНС проекту “Будівництво Канівської ГАЕС, Черкаська обл., Канівський район, р.Дніпро” не дають можливості в повному обсязі оцінити їх екологічну допустимість і потребують доопрацювання за комплексом зауважень. Доопрацьована проектна документація щодо зазначеного об’єкту на державну екологічну експертизу до Мінприроди не надходила. Відповідно до пункту 4 статті 39 Закону України “Про екологічну експертизу” реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняться”.
Отже, що ми маємо на сьогоднішній день? Два офіційні документи, які протирічать один одному: лист Укргідроенерго про те, що Мінприроди дає позитивну оцінку та визнає екологічну прийнятність реалізації проекту будівництва Канівської ГАЕС, і лист Мінприроди про те, що матеріали проекту будівництва Канівської ГАЕС не дають можливості оцінити екологічну допустимість цього будівництва, а реалізація проектів без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється... А оскільки офіційний лист Мінприроди “свіжіший” — можна зробити однозначний висновок, що це міністерство станом на 02.02.2012 р. не давало позитивного висновку щодо екологічної безпеки будівництва Канівської ГАЕС...
Із наведеного вище які напрошуються висновки? На які питання “зависли у повітрі” відповіді? Наприклад, для чого керівництво Канівської ГЕС запевняє журналістів, а з ними й усіх читачів, про те, що є позитивний висновок Мінприроди, а потім “передумало” допускати журналістів без погодження з гендиректором Укргідроенерго до документів, на які воно посилалось на прес-конференції у Канівського міського голови 19 грудня 2011 р. (ВІКА №51, грудень 2011 р. та №7, січень 2012 р.)?
Для чого потрібно було збурювати людей, проводячи так звані “громадські слухання” стосовно будівництва Канівської ГАЕС, не маючи при цьому висновків Мінприроди щодо безпеки цього будівництва?
Словом, питання, питання, питання...
Ми не будемо робити остаточних висновків з усього наведеного вище — нехай це роблять енергетики, які заявляють про екологічну безпеку згаданого будівництва. Нехай робить висновки громада Канева та району. Нехай роблять висновки керівники області, району та міста, депутати врешті-решт...
Головне — не пропустити той термін, коли цей детектив під назвою “бути чи не бути Канівській ГАЕС” безповоротно переросте в містичну драму з плачевним фіналом.
Валерій РЕВА, газета ВІКА №9, березень 2012


|