kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Головна > Новини > Шевченко 

Скарбниця минулого - надія майбутнього

Днями виповнюється 90 років Канівському природному заповіднику. Це куточок нашого краю, де природа живе за своїми законами і зберігає первозданний свій вигляд. На весь світ відомі наші Канівські дислокації, які мають ознаки гір. Місце унікальне за всіма своїми ознаками. Море юрського періоду, що плескотіло на цих територіях, поступово зникло, з часом нашаровувались відклади крейдяного, третинного, четвертинного періодів. А зараз ми бачимо, в межах Канівських гір, породи юрського віку знаходяться на поверхні. Одним з перших, хто почав досліджувати причини цього незвичного явища природи, був академік В.В. Різниченко, що в 1923 році ініціював створення заповідника біля Канева. Унікальність полягала не тільки в Канівських геологічних дислокаціях, а ще й тому, що він, в той час, об’єднував могилу Т.Г. Шевченка, на його території розміщувались пам’ятки культури (Княжа гора, Мар’їна гора, Велике і Мале скіфські городища), був цікавим в зоологічному та ботанічному аспектах.

З давнини на Канівських горах селилися люди, наші предки. Тут був форпост Київської Русі проти Дикого поля, літописне місто Родень. А ще раніше войовничий народ – скіфи.

 Складною виявилась історія заповідника. Неодноразово змінювалась його назва за, а саме: назва «Лісостеповий заповідник» була змінена на «Середньодніпровський», а 1939 року  - на «Канівський біогеографічний заповідник» і передано Київському державному університету ім. Т.Г. Шевченка. Чорною плямою став період війни, територія заповідника була усіяні окопами та бліндажами.

В 1952 році «за ненадобностю» заповідник було ліквідовано і на його території розмістилось учбово-лісове господарство. Лише в 1968 році статус заповідника було відновлено під назвою „Канівський державний заповідник”. У зв’язку із змінами в законодавстві 1992 року  всі раніше створені державні заповідники були перейменовані на природні.

 Нині під шатром лісу Канівського природного заповідника збереглися представники рослинного світу міжльодовикового часу – це вужачка звичайна, багатоніжка звичайна, цибуля ведмежа або, як на неї ще кажуть, левурда та інші. Найцікавішим є те , що на нашій території росте скополія карніолійська, яка появилась раніше за мамонтів.

 Раджу вам, хоч раз, побувати в музеї природи заповідника. Музей, створений П.С. Домашенком в 1969 році, має кістки мамонта, гігантського оленя, шерстистого носорога, первісного бика, значна колекція скам’янілих рештків відмерлих головоногих молюсків: белемнітів, амонітів; чудова колекція рослинного гербарію заповідника; опудала тварин: лося, оленя, вовка, птахів , плазунів, комах та багато інших цікавинок.

Відвідувачі, які тихо крокують екологічною стежкою заповідника, можуть на власні очі побачити тварин, що тут мешкають: козулю, дикого кабана, білку, лисицю та інших. Над заповідними островами видно як літає орлан білохвіст, що занесений до Червоної книги.

 На базі заповідника проходить підготовка молодих спеціалістів Київського національного університету імені Тараса Шевченка у галузі різних природничих та гуманітарних наук. Постійно проводяться наукові дослідження, ведуться спостереження за змінами в природі, що фіксуються у Літописах природи заповідника  постійно з 1969 року.

 Цього року до 90 - річчя Канівського природного заповідника науковцями Чорним М.Г. та Чорною Л.О. видано монографію «Канівський природний заповідник: передумови створення, ретроспективний аналіз діяльності, сучасний стан та перспективи розвитку», що на сьогоднішній день є найбільш змістовною книгою про історію та діяльність заповідника.

Воістину велична і неповторна природа Канівщини, що живе за своїми мудрими законами і навчає нас пізнавати розумом і серцем красу і добро цього неповторного світу.

 

 

Гордієнко О.

Канівський природний заповідник

 

WayBe

29 липня 2013, 17:22

Теги статті:
заповідник  свято  90  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 2

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Банда у погонах. Дві події, не пов'язані між собою

Кожен знає свою роль.

1-ша окрема важка механізована Сіверська бригада – це не просто бойовий підрозділ з історією.

У важкі часи ми або опускаємо руки, або закочуємо рукава та беремося до справи.

СБУ та Нацполіція блокували на Закарпатті ухилянтську схему

У цих поглядах – спокійна мрія про мир, про родини, про вільну Україну.

СТАЛЕВИЙ НЕРВ «ШКВАЛА»

Твоє завтра залежить від твого вибору сьогодні.

Закон має захищати тих, хто не може захистити себе сам

Обличчя різних поколінь.

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

Цімо Sіла
Хоч вірте, хоч не вірте, а 13 лютого 2022 року ми зробили цей колаж Зеленському, де він образно і виразно перемагає путіна та розмістили його на неофіційному чаті президента. Він Він тримає марк.. [весь]
Банда у погонах. Дві події, не пов'язані між собою [2]

Цімо Sіла

Банда у погонах. Дві події, не пов'язані між собою [2]

SKI
WayBe, хто зна, може, це найкраще фото. Дещо бентежить наявнiсть дворiчного сина.
21-річна новобраниця на позивний Снєжка долучилася до війська за Контрактом 18-24 [2]

WayBe
побачила б ця дівчинка своє фото в новині - офігіла б
21-річна новобраниця на позивний Снєжка долучилася до війська за Контрактом 18-24 [2]

WayBe

Нотатка про поточний стан бойових дій на театрі російсько-української війни. [1]

святослав
Пентагон схвалив постачання Tomahawk Україні, але остаточне слово за Трампом – CNN Джерела зазначили, що адміністрація вже підготувала плани для швидкої передачі ракет Україні, якщо Трамп д.. [весь]
ά padre Полтава pro [1]

WayBe
ну нарешті
У Каневі демонтовано пам'ятник радянському письменнику Гайдару [1]

slavikf
Честь
На щиті повертається у Канів військовий Віталій Кудряшов [1]

litytremble
Причина видалення коментаря: spam
Робота [2]

litytremble
I can concentrate on details — just like I concentrate on completing difficult levels in Geometry Dash.
Робота [2]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Грудень
НдПнВтСрЧтПтСб
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"