kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева














Sinoptik - logo

Погода на найближчий час

Головна > Блоґи > LUS 

Нестора Махна поховали поруч із танцівницею Айседорою Дункан

Machno

На початку липня 1934 року в одну з паризьких лікарень доставили хворого – колишнього командарма анархістської Повстанської армії Нестора Махно. Чоловік мав задавнену хворобу – туберкульоз легень, який перекинувся на кістки. Колишньому селянському “батькові” лікарі видалили два ребра. Утім це не допомогло.

6 липня він востаннє поговорив із дружиною Галиною Кузьменко.

– Галю, я втомився й хочу поспати, – були його останні слова. Махно помер. Галина витягла з-під подушки особистий щоденник Нестора. Невдовзі записи батька опинилися в його недруга Всеволода Воліна, з яким зійшлася Галина Кузьменко.

Останні роки життя Махно були для нього справжнім випробуванням. В серпні 1921 «батько» із залишками своєї арміє переправився через Дністер і опинився в Румунії. Там у 1922 році дружина народила йому доньку Олену. Звідти родина емігрувала до Польщі, де Нестор спробував організувати повстання галицьких селян і йти з ними визволяти від червоних Велику Україну. Потрапив до в’язниці. Якимсь дивом суд виправдав його. Махно їде до “вільного міста Данціга”, де знову потрапляє за ґрати. Цього разу йому закидають погроми німецьких селян-колоністів у Південній Україні. Звільнившись, Махно емігрує до Франції.

– Я нині мешкаю в Парижі, серед чужого народу й політичних ворогів, – писав в одному із листів.

Дружина Махна пішла працювати кухаркою, прибиральницею. Вчорашній отаманші це зовсім не подобалося. Вона вимагала від Нестора, щоб той забезпечив родину. Махно йде працювати до друкарні, а згодом, посварившись із власником, влаштовується столяром на одну з місцевих кіностудій. Кидає й це заняття. Заробляє гроші плетінням дитячих тапочок із соломи, які були модними в тогочасному Парижі. То розходиться, то знову сходиться з Галиною.

– Галина ніколи не любила Нестора, – згадувала паризька знайома Махна Іда Метт. – Через усе обличчя в Махна був шрам – слід від кулі, якою його намагалася вбити уві сні дружина. Було це в Польщі. Там Галина, здається, закохалася в якогось петлюрівського офіцера. З дружиною вони лише терпіли одне одного. Якось Галина в моїй присутності сказала про одного з військових:

– Це був справжній генерал, не те, що Нестор.

Попри проблеми з дружиною, Махно дуже любив свою доньку й дозволяв їй мало не все. Щоправда в пориві люті міг набити її, в чому згодом гірко розкаювався.

– Я бачила Олену 17-літньою, через багато років після смерті Нестора. Вона була дуже схожа на нього, але абсолютно нічого не знала про свого батька, та й не намагалася щось узнати, – писала Іда.

Під час прогулянки Венсенським лісом “батько” зізнався Іді, що мріє повернутися в Україну, зайнятися господарством і одружитися.

– Французької мови він не знав, та й не вчив її принципово. Втім доньку віддав до дорогого пансіону з мрією, щоб вона отримала гарну освіту. Вона носила прізвище Міхненко, бо Нестор боявся, що через своє прізвище накличе на доньку неприємності.

Інколи в Парижі Нестор підробляв написанням статей до анархістських журналів. Дуже рідко відвідував публічні зібрання. Час від часу його звали очолити анархістські повстання то в Болгарії, то в Іспанії, але він відмовлявся через хворобу.

– Через слабке здоров’я Махно п’янів від першого бокалу вина. Він ставав красномовним, але ніколи не напивався, – згадувала Іда. – У невеликій компанії Нестор губився, але варто було зібратися великому натовпу, як перед нами поставав справжній оратор.

Махно змушений був увесь час спростовувати закиди в антисемітизмі від емігрантського середовища. Суд і виправдальний вирок убивці Петлюри Шварцбарду назвав “антиукраїнським фарсом”.

Як кожна людина, що опинилася в його становищі, “батько” страждав марнославством.

– Він любив роздавати інтерв’ю всім підряд, а потім лютував, що кореспонденти його перебріхують.

Емігрантський письменник Нікулін залишив останній прижиттєвий опис Махна.

– Замість колишньої шевелюри в Махна чуб, підстрижений “їжаком”. Через усе обличчя – шрам. Голос – приємний, такий собі співучий тенор. На “батькові” – сірий вицвілий костюм- трійка, вишнева краватка, пальто-дощовик із запотілим коміром.

Найвидатнішого селянського отамана поховали в Парижі на кладовищі Пер-Лашез. Тіло спалили в крематорії. Урну з прахом замурували в стіну комунарів під номером 6686. Поруч із Махном знайшла вічний спочинок американська танцівниця Айседора Дункан, яка трагічно загинула в столиці Франції.

Під час Другої Світової війни його колишня дружина познайомилася із німецьким офіцером, з яким виїхала до Берліна. Там у 1945 році її разом із донькою спіймали агенти радянського міністерства держбезпеки й запроторили до таборів. Решту життя вона прожила в Казахстані.

Юрій Стригун

LUS

29 грудня 2014, 19:43

Теги статті:
Увага!!!  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 4

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

«Відкривай та пізнавай український рідний край»: Канів став частиною всеукраїнського проєкту

У Каневі зросла вартість квитків на міські та окремі приміські автобусні маршрути

Звички воєнного часу

Вартість проїзду знову “злітає”: скільки коштує виїхати з Києва

У Степанецькій громаді зустріли звільненого з ворожого полону Дениса Бібіка

Російську ракету та 21 безпілотники знешкодили оборонці на Черкащині

Четверо загиблих через впавший БпЛА

Не лише до столиці: їздити з Черкас до Канева стало дорожче

Армія другого сорту

Шевченко: модерний митець та богемний модник, про якого не розповідали у школі

Популярні за тиждень:

«Відкривай та пізнавай український рідний край»: Канів став частиною всеукраїнського проєкту [0]

Про що зараз спілкуються:

Олександр Скорина
WayBe, дякую, Володимире. І за цю публікацію дякую, за ці пояснення до неї, і за те що знаходиш можливість підтримувати сайт новими матеріалами, і за твою особисту участь у захисті нас і України в.. [весь]
Звички воєнного часу [7]

WayBe
Взагалі - Казарін дуже точно описує стан військових зараз. Тому що сам такий. Він пише те, на що часто навіть не звертаємо уваги - це відбується само по собі, природньо. Від життя яке живеш, від .. [весь]
Звички воєнного часу [7]

WayBe
slavikf, не зрозумів взагалі ніц. Олександр Скорина, це написано про менеі таких як я. таке життя
Звички воєнного часу [7]

Олександр Скорина
WayBe. поясни, будьласка, з якими думками про статтю ти розмістив її тут. Я не хочу дискутувти з slavikfом. Його реакція мене здивувала. Але я не служу в ЗСУ і тому утримаюся від розмови з slavikf.
Звички воєнного часу [7]

slavikf
святослав, звісно не про гігієну, а про відверту брехню. Інакше я б не встрягав.
Звички воєнного часу [7]

святослав
Мова тут не про гігієну, адже для цього дисциплінарно спеціально відведений час, а про консервативні етичні норми, де не аристократично жувати гумку в товаристві, муветон, не культурно та не ввічливо, наприклад
Звички воєнного часу [7]

slavikf
Гумка входить до складу MRE як засіб гігієни ротової порождини і навіть зняття стресу. Далі читати просто не став.
Звички воєнного часу [7]

WayBe
В нашому районі збито мінімум 4 безпілотники
Російську ракету та 21 безпілотники знешкодили оборонці на Черкащині [1]

WayBe
Увага! Протягом останніх днів у різних регіонах країни «Шахеди», що вціліли після падіння, вибухнули через деякий час після падіння. Пʼять людей загинули (місцеві жителі, які прийшли .. [весь]
Четверо загиблих через впавший БпЛА [2]

Олександр Скорина
Сумна реальність цієї війни ... (
Четверо загиблих через впавший БпЛА [2]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Травень
НдПнВтСрЧтПтСб
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"