kaniv.net logo

Веб-камера в центрі Канева


























Головна > Блоґи > LUS 

Найвідомішим дослідником першого на планеті письма став американець із Черкащини

Ці дві події фактично збіглися у часі… Через зарості тростини і трясовину боліт межиріччя близькосхідних річок Тигр і Євфрат, де все кишіло зміями і отруйними комахами, повільно брела змучена експедиція німецьких археологів. Навіть ті з нащадків тевтонів, що носили пенсне і мали купу наукових титулів, були озброєні – пам’ятали про те, як кілька років тому бедуїни винищили тут археологів-американців, котрі теж шукали руїни стародавнього загадкового Шумеру…

У той же час в Україні, в маленькому містечку з 5-тисячним населенням відбувалися менш загадкові та не менш драматичні події – у Жашкові одне за одним спалахнули два повстання. Спочатку підняли бунт рекрути, що не хотіли йти служити до армії Російської імперії, яка воювала з Японією, а потім у місті виникло ще серйозніше заворушення, яке розпочали робітники цукрозаводу.

У бездарних імперських війнах, малих зарплатах і нікчемному медичному обслуговуванні звинувачували царя, поміщиків і… як завжди – євреїв. Можливо, тому що погромники і революціонери 1905 року намагалися за рахунок останніх зробити свої біди меншими, а кишені – повнішими. До Жашкова з Києва прибули кінні драгуни – нагайки і арешт 17 призвідників утихомирили бунтівників, але лише на деякий час.

Сім’я жашківського побожного єврея Крамера хоч і любила рідне містечко, та постановила не чекати ще більших напастей (і це було мудро, бо попереду ще був “великий” Жовтень) – виїхала до Америки. Разом з родиною емігрував і 8-річний Сімха Ной Крамер, хлопчак з двома іменами, перше з яких означало радість, а друге – дане на честь біблійного Ноя.

Після Жашкова, де найбільшими підприємствами були цукрозавод, кілька маслоробень та шість млинів, хлопця вразила індустріальна Америка. Та тут йому судилося знайти себе не в промисловості – Крамер став найвідомішим у світі шумерологом, знавцем і дешифрувальником письмен цієї найдавнішої цивілізації, яка виникла в другій половині IV тисячоліття до нашої ери в Південній Месопотамії – старшої від цивілізацій Єгипту, Риму й Греції.

cuneiform_british_museum

Коли Сімха Ной ще тільки вперше захоплено розглядав пейзажі своєї нової американської батьківщини, німецька експедиція на Близькому Сході вже заготовила для нього роботу на роки наперед: біля селища Фара було знайдено цілу бібліотеку глиняних табличок з шумерським клинописом…

У США Сімха Ной спробував різного хліба: закінчив школу педагогіки у Філадельфії, був письменником, бізнесменом… У 30 років став студентом Східного відділення університету Пенсильванії. І тільки у 38 років став шумерологом – тільки тепер він отримав славу, визнання і гроші, став професором університетів у Чикаго, Філадельфії і навіть у Стамбулі, побував у наукових експедиціях в Іраку, Туреччині, Ірані, іноді збираючи уламки однієї глиняної таблички на різних континентах… Вивчав пам’ятки епохи Шумеру і в наукових подорожах Європою, зокрема в музеях СРСР, не менш закритого в той час для американців, аніж таємниці стародавніх письмен.

Сімха Ной Крамер помер у листопаді 1990-го, у віці 93 років. Живими залишилися його твори й дослідження про Шумер. Саме професор Крамер дав перелік того, в чому шумери були першовідкривачами: перші колесо і гончарний круг, перший двопалатний парламент, перші школи, перші історики, перша збірка приказок і афоризмів, перші літературні дебати, перший книжковий каталог, перші гроші (срібні злитки-шекелі), перші податки, перші закони і перші соціальні реформи та медицина…

0286576872

Клинопис шумерів, який археологи різних часів називали то звичайним орнаментом, то навіть слідами птахів на мокрій глині, у розшифруванні Крамера дав світові безліч цікавої інформації про цивілізацію, дивовижні храми-зиккурати якої стали прототипом біблійної історії про Вавилонську вежу, а специфічні традиції для жінок слугували поясненням тих самих вавилонських гріхів.

Шумери були впевнені у тому, що люди – істоти, виліплені богами з глини і мають заздалегідь визначену долю. Та це не заважало їм розробити надточні астрономічні дослідження. Перший сонячно-місячний календар було створено в шумерському місті Ніппур – ще в 3760 році до Різдва Христового. Шумери нарахували і 12 місяців, і добу ділили на 24 години. Поняття зодіаку з’явилося теж у Шумері, як і поділ кола на 360 градусів… Окрім традиційного переліку богів, поклонялися Священній Корові, у храмах серед жертвоприношень обов’язково були вино, молоко та масло, а священними предметами вважалися кубок, домашнє вогнище і… маслобійка.

Дослідники з особливо буйною фантазією знаходили у давньошумерських малюнках навіть обриси космічного корабля, а в текстах – пророцтва про дату кінця світу. Та одне відомо точно: шумери знали абсолютно всі планети Сонячної системи і їх розташування на небосхилі, але окрім нині відомих називали ще одну (за їхніми віруваннями не безлюдну) планету, яка з’являється один раз на 3600 років. А нинішні вчені твердять: на рух комети Галлея, від якої земляни очікують неприємностей, впливає якась невидима з Землі планета…

15095706_1228506710544180_8976364233561357535_nСаме шумери назвали “нещасними” число 13 і суботу та радили в ці дні молитися, щоб уникнути нещасть. Саме так у нинішньому Ізраїлі на тому ж Близькому Сході й чинять. У сучасному Іраку були багаті музейні колекції часів Шумеру – вони серйозно постраждали під час двох військових операцій США. Є і в Ірані пам’ятки цієї епохи, найголовніша з яких – гробниця царя Вавилону, Шумеру й Аккади, Великого Кіра, який написав першу “Декларацію прав людини” на глиняному циліндрі, де, зокрема, сказано: “Люди можуть сповідувати будь-яку релігію на свій розсуд, а також обирати собі професію, за умови, що вони не порушують права інших людей”.Частина ісламських екстремістів в Ірані, натхненна прикладом афганських талібів, які свого часу знесли найбільші в світі статуї Будди, як символ чужої релігії, вимагають зруйнування гробниці Кіра…

 

Після того, як лицарі середньовічного ордену тамплієрів використали в іконографії та геральдиці велику кількість шумерських символів, один з їхніх символів – пентаграму почали використовувати у чорній магії. Можливо, тому що пентаграма була символом царів Шумеру, яких вважали наділеними здібностями магів. Тому символ, який багато хто називає сатанинським, є на зображеннях тамплієрів із сюжетами містерії Грааля і Ренн-ле-Шато. А хрест Святого Лоррена – символ тамплієрів, князів анжуйських і французьких націоналістів так само був ще на глиняних табличках царів Шумеру…

Загадок залишається багато, та підказати ключ до їх розгадки нікому – науковці вважають, що після жашківчанина Крамера ніхто так і не досягнув його вершин у пізнанні письма шумерів…

LUS

20 листопада 2016, 12:40

Теги статті:
  
Голосів:
1
01

Всього коментарів: 3

Сторінка коментарів: 1
Показати коментарі

www.kaniv.net не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті користувальницьких рецензій,
оскільки вони висловлюють думку користувачів і не є редакційним матеріалом




Вхід
Login:
Пароль
Пам'ятати?
Реєстрація
Забули пароль?

Нові теми:

Росія запускає тисячі ІПСО для дискредитації топпосадовців та ЗСУ, – керівник кібербезпеки СБУ Вітюк

СБУ обіграла російські спецслужби по всіх ключових напрямках, - Василь Малюк

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

JCfUZQsq

Популярні за тиждень:

Про що зараз спілкуються:

Весна надії
Мені б тоже цікаво було б послухати пяк вона голосувала?
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

slavikf
Те, що сталося після квітня 2019 року нічому вас не навчило
Щодо участі парламентської делегації у щорічній Мюнхенській конференції з безпеки [1]

semko
Та Горьовій буде про що звітувати, аби ще всі депутати так працювали.
Коли звітується депутат Черкаської районної ради Горьова Наталія? [2]

semko
А що молодших та і взагалі нових людей немає? Нам в Місту потрібно енергійного, грамотного, ініціативного місьного голову до 50 років, який хотів і мав сили та бажання трудитися для людей. Хорошу.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

klimenko_2015
ПЕВНО ЩО НАМ ПОТРИБНИЙ АКТИВНИЙ ЗНАЮЧИЙ НАШИ ГРОМАДСЬКИ ПРОБЛЕМИ ХАЗЯЙНОВИТИЙ МУДРИЙ ТА ПРОКАТАНИЙ ЖИТТЯМ ДЯДЬКО З МИСЦЕВИХ, В НИВЯКОМУ РАЗИ НЕ З ЧИНОВНИКИВ КАНИВСЬК.. [весь]
Канів через 100-98 років [3]

Космонавт
Тільки Саня Рябошлик зможе навести порядок в Каневі
Канів через 100-98 років [3]

WayBe
Буду дуже усім Вам вдячний! Зараз це критична потреба, як для мого підрозділу, так і для мене особисто. Дякую, куме! Дякую друзі!
Збори для Володі Буренка [1]

voskresennai
Мій телефон 0938834311
Продам будинок [2]

voskresennai
Доброго вечора. Ви не залишили номер телефону. Цікавить будинок.
Продам будинок [2]

Vlad999
Нехай з Богом спочиває! Вічная пам*ять Герою!
На війні загинув 27-річний розвідник із Канева Руслан Анісімов [1]

Активні оголошення:

Продам
Куплю
Робота
Послуги
Продается дом
Здам квартиру
Послуги
Міняю
Оголошення

Розділи новин:

З блогів
Міські новини
Регіональні новини
Цікавинка
Влада
Податкова
Спорт
Шевченко
Історія
Кримінал
Спортивні новини
Новини
Анонси
Районні новини
Новини району
Вибори
Політика
Флейм
Віка
Космос
www.kaniv.net
Video
Розповіді
Видання
Міські новини, екологія
Нещасний випадок
Статистика
Мистецтво
Долі людські
Транспорт
Війна
Політика, канів
Цікавинка регіональна
Історія, Свято
Обговорення
Дніпрова зірка
Бизнес
Історія, політика
Сміх тай годі!
Наука
Пожежа
Криминал
демократія і авторитаризм
права людини
Обхохочешься блин
Карти
Розваги
Милосердя
Обласні новини
Недільна школа
Міські новини, КУКіМ
Міські новини, зустріч з міським головою
Пенсійний фонд
Новини ринку
Екологія
Торренты
Канівщина,затримано, крадій, ліс
Центр Молодіжних Ініціатив
Телекомунікації
Бізнес
чат, чам
фото

Квітень
НдПнВтСрЧтПтСб
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Календар новин     


Правила сайту
Новини
Оголошення
Афіша

© 2006- Рекламна агенція "РЕКЛАМЕРА".
Контакт для розміщення реклами та матеріалів на сайті: (096) 9991699, email: waybester@gmail.com


Інформаційний партнер проекту - "Дніпрова зірка"